Terminy i dokumenty
Odbiór decyzji stypendialnych i zapomóg
Od roku akademickiego 2024/2025 obowiązuje nowy Regulamin świadczeń dla osób studiujących w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 742).
Wszystkie wnioski dotyczące stypendiów składamy do urny znajdującej się przy Biurze ds. Studentów, ul. Westerplatte 64, pokój 320 lub za pośrednictwem poczty.
Z funduszu stypendialnego Uniwersytetu Pomorskiego osoby studiujące mogą ubiegać się o następujące świadczenia:
Świadczenia przyznawane są wyłącznie na wniosek osoby studiującej. Wypłata przyznanych świadczeń następuje na rachunek bankowy osoby studiującej.
Poniżej znajduje się aktualny Regulamin świadczeń dla osób studiujących wraz z załącznikami.
Termin
Osoby studiujące, które chcą otrzymywać stypendium dla osób z niepełnosprawnościami, stypendium socjalne oraz stypendium Rektora w roku akademickim 2024/25 powinni złożyć komplet dokumentów w terminie:
Termin składania wniosków o przyznanie stypendium socjalnego i stypendium dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapomogi:
1) od 01 października 2024 do 11 października 2024.
Termin składania wniosków o przyznanie stypendium Rektora :
1) dla osób studiujących
- od 04 listopada 2024 do 15 listopada 2024,
Uwaga:
Wniosek o Stypendium Rektora powinien być potwierdzony przez BOSiD średnią ocen za rok akademicki 2023/2024.
Wszystkie dodatkowe informacje znajdują się w Regulaminie świadczeń dla osób studiujących Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
USTAWA z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz.U. z 2023 r., poz. 742) wprowadza, w zakresie pomocy materialnej, między innymi następujące zmiany w stosunku do regulacji dotychczasowych:
- rozszerzenie przesłanek przyznania zwiększenia stypendium socjalnego bez ograniczania do kwestii dojazdowych;
- rezygnacja z oświadczeń osoby studiującej o pobieraniu stypendium na jednym kierunku;
- wprowadzenie obowiązku przedkładania zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej;
- doprecyzowanie okresu dopuszczalnego korzystania przez osobę studiującą z pomocy materialnej;
- zastąpienie regulaminu pomocy materialnej regulaminem świadczeń dla osób studiujących;
- zmodyfikowanie wymagań dotyczących przyznania stypendium Ministra oraz rozszerzenie kryteriów przyznania stypendium Rektora;
- rezygnacja z warunku „losowości” przyczyny ubiegania się o zapomogę;
- doprecyzowanie orzeczeń uzasadniających przyznanie stypendium dla osób z niepełnosprawnościami;
- rozszerzenie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego w zakresie uchwalania aktu prawa miejscowego określającego przyznawanie stypendiów dla osób studiujących;
- bezpośrednie, a nie „odpowiednie” stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego przy przyznawaniu świadczeń;
Art.88 ust.4
Rektor albo Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna odmawia przyznania stypendium socjalnego osobie studiującej, której miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r., jeżeli nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.
Należy zwrócić uwagę na treść zaświadczenia z OPS, MOPS, GOPS. Zaświadczenie dotyczy sytuacji dochodowej i majątkowej osoby studiującej i rodziny osoby studiującej. Tym samym informacja z OPS zawierająca tylko stwierdzenie, że osoba studiująca oraz rodzina osoby studiującej korzysta lub nie korzysta z pomocy OPS nie jest informacją wystarczającą. Jeżeli wnioskodawca nie dołączy takiego zaświadczenia, Rektor albo Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna ma obowiązek co do zasady odmówić przyznania stypendium socjalnego osobie studiującej. Obowiązek przedłożenia zaświadczenia dotyczy odpowiednio również cudzoziemców mogących ubiegać się o stypendium socjalne.
Art.88 ust.5.
Rektor albo Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna może przyznać osobie studiującej stypendium socjalne w przypadku, o którym mowa w ust. 4, jeżeli przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej osoby studiującej i rodziny osoby studiującej były uzasadnione oraz osoba studiująca udokumentowała źródła utrzymania rodziny.
Uznanie przez organ, że osoba studiująca nie udokumentował źródeł utrzymania rodziny w sposób wiarygodny i zupełny, implikuje odmowę przyznania stypendium.
Art.93 ust.2. pkt1
Świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4 i art. 359 ust. 1 (tj.: Stypendium Socjalne; Stypendium dla Osób z Niepełnosprawnościami; Zapomoga; Stypendium Rektora i Stypendium Ministra) przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat;
„Doprecyzowano kwestię okresu, w jakim przysługują osobie studiującej uczelniane świadczenia pomocy materialnej oraz stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia. Przede wszystkim, przysługują one na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. Oznacza to, że łączny okres, w którym dana osoba może otrzymywać świadczenia w ramach studiów – niezależnie od ich rodzaju i długości trwania, jak też uczelni, na których są odbywane – nie może przekroczyć 6 lat. Termin ten biegnie również wówczas, gdy osoba znajduje się na urlopie od zajęć, ale pozostaje na studiach. W przypadku przerwania studiów i ponownego ich podjęcia, liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa. Pozwoli to przeciwdziałać zjawisku wielokrotnego rekrutowania się na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia tylko w celu uzyskania świadczeń.
Ponadto, uczelniane świadczenia oraz stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia nie przysługują osobie studiującej posiadającej tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera, albo równorzędny – niezależnie, kiedy został on uzyskany i na jakim kierunku. Prawa do tych świadczeń pozbawiona jest także osoba posiadająca tytuł zawodowy licencjata, inżyniera, albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. Wskazane obostrzenia dotyczą także tytułów zawodowych uzyskanych za granicą.”
Regulamin świadczeń dla osób studiujących Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku:
Wnioski do pobrania:
Kontakt:
mgr Anna Malinowska e-mail: anna.malinowska@upsl.edu.pl
Opiekun kierunku: Dietetyka, Administracja, Bezpieczeństwo Narodowe, Socjologia, Prawo, Pielęgniarstwo, Ratownictwo Medyczne, Fizjoterapia, Położnictwo, Kosmetologia, Zarządzanie, Obronność Państwa, Psychologia, Prewencja Kryminalna.
mgr Anna Ślusarczyk e-mail: anna.slusarczyk@upsl.edu.pl
Opiekun kierunku: Pedagogika, Pedagogika Wczesnoszkolna i Przedszkolna, Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki muzycznej, Historia, Praca Socjalna, Biologia, Ochrona Środowiska, Geografia, Informatyka, Logistyka, Turystyka i Rekreacja, Filologia Polska, Filologia angielska, Filologia rosyjska, Filologia niemiecka), Fizyka Techniczna, Edukacja Techniczno-Informatyczna, Inżynieria Cyberprzestrzeni.
Biuro ds. Studentów Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku
ul. Bohaterów Westerplatte 64, pokój 320 - II piętro
Sekcja ds. Pomocy Socjalnej
Przyjmowanie interesantów:
poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:00
tel.: (59) 84 05 944