Umowy cywilno-prawne
Umowa zlecenia i umowa o dzieło należą do kategorii umów cywilnoprawnych uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, natomiast przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Umowa starannego działania i umowa rezultatu
Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Jej istotą jest więc sumienne, odpowiedzialne działanie przyjmującego zlecenie w ramach kontraktu.
Umowa o dzieło to z kolei umowa rezultatu. Wykonawca zobowiązuje się na jej podstawie do wykonania oznaczonego dzieła. Jest odpowiedzialny za jego wykonanie, jakość oraz wydanie, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia i odbioru dzieła.To umowa rezultatu, odpłatna i zobowiązująca obustronnie. Może mieć charakter materialny, np. napisanie artykułu, tłumaczenie tekstu na język obcy, recenzja naukowa, stworzenie bazy danych, bądź charakter niematerialny, np. wygłoszenie wykładu, pod warunkiem jednak że wykładowi można przypisać cechy utworu. Te warunki spełnia tylko wykład naukowy (cykl wykładów) o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, wypełniający kryteria twórczego i indywidualnego dzieła naukowego.
Zasadniczą różnicą między umową zlecenia a umową o dzieło jest więc to, że osoba podejmująca pracę na podstawie umowy zlecenia nie jest odpowiedzialna za ostateczny efekt swojej pracy, natomiast przy umowie o dzieło liczy się końcowy efekt i od tego zależy wypłata wynagrodzenia.(Źródło: www.kadry.infor.pl, www.rp.pl)