Osoby niepełnosprawne są wśród nas!
Akademia Pomorska przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami.
9 grudnia 2019 r. Akademia Pomorska w Słupsku podpisała umowę o dofinansowanie Projektu „Dostępna Akademia Pomorska” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Narodowe centrum Badań i Rozwoju przyznało Akademii Pomorskiej 3 993 143 złotych na realizację projektu.
Głównym celem projektu jest wsparcie zmian organizacyjnych, podniesienie świadomości i kompetencji kadry z zakresu niepełnosprawności w okresie do 30.09.2023 r. poprzez realizację działań mających na celu zapewnienie przez Uczelnię dostępności komunikacyjnej, administrowanie stron internetowych, narzędzi informatycznych, procedur w kształceniu na poziomie wyższym, wprowadzenie do programów kształcenia modyfikacji zapewniających ich dostępność dla studentów z niepełnosprawnościami oraz działań z zakresu dostępności architektonicznych.
W ramach projektu przygotowano konkretne działania:
- wprowadzenie usługi tłumacza języka migowego oraz alternatywnych form komunikacji,
- wprowadzenie lektoratów języków obcych w formie alternatywnej, dostosowanej do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- wdrożenie e-laboratoriów (wirtualny komputer),
- wdrożenie narzędzi IT: Cloudcode, E-learning,
- wdrożenie Wirtualnego Asystenta studenta,
- cykl szkoleń podnoszących ogólną świadomość niepełnosprawności dla pracowników Uczelni – używanie języka wrażliwego na płeć i przeciwdziałanie stereotypom w rolach społecznych płci,
-budowa windy dla osób z niepełnosprawnością na ulicy Arciszewskiego 22 a.
Zakupione w projekcie licencje do narzędzi IT i wdrożone narzędzia IT pozwolą na poprawę elektryczności zarządzania Uczelnią, na efektywne zarządzanie procesem kształcenia, rekrutacji, wyboru nowych kierunków. W ten sposób Uczelnia będzie mogła łatwiej sprostać zmieniającym się warunkom gospodarczym w przyszłości. Poprzez wdrożenie narzędzi IT Uczelnia będzie bardziej dostępna dla studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
W ramach projektu Uczelnia zatrudniła już osobę z niepełnosprawnością do obsługi Biura Osób z Niepełnosprawnościami. Przygotowano wielofunkcyjne stanowisko dla osób z niepełnosprawnością w Bibliotece. Jednocześnie Uczelnia zwiększyła środki finansowe dla asystentów osób z niepełnosprawnościami oprócz tego zakupiono również sprzęt dla Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, aby utworzyć wypożyczalnię drobnego sprzętu sportowego oraz laptopów, dyktafonów i lup. Wyremontowano pokoje w Domu Studenta oraz zakupiono nowe meble dla osób z niepełnosprawnościami.
Dużą popularnością cieszą się organizowane przez SWFiS obozy letnie i zimowe dla osób z niepełnosprawnościami finansowane przez Uczelnię. Często w tych obozach uczestniczą również inni studenci, pracownicy AP w Słupsku.
Oferta wsparcia:
- Porady, wskazówki oraz pomoc w każdej sprawie związanej z niepełnosprawnością
- Zakwaterowanie w akademiku dostosowanym do potrzeb osoby z niepełnosprawnością – oznaczone miejsca parkingowe, nowoczesne windy, podjazdy oraz meble przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- Informacje o dostępnej pomocy materialnej oferowanej przez AP, jak i inne instytucje
- Zajęcia sportowe (możliwość uzyskania zaliczenia z W-F i punktów ECTS), np. siłownia
- korzystanie z pętli indukcyjnej dla osób nie(do)słyszących
- Możliwość korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Pomorskiej w alternatywnej formie, a w czytelni z powiększalnika tekstu, pętli indukcyjnej oraz stanowiska komputerowego przystosowanego dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- Możliwość wypożyczenia sprzętu edukacyjno-wspomagającego (dyktafonów OLYMPUS, laptopów HP PROBOOK, rzutników multimedialnych, Szkieł powiększających ZENO MULTI, specjalistycznego oprogramowania HARPO „REHABILITACYJNY PAKIET GŁOSÓW” i „MAGIC SCREEN MAGNIFICATION” oraz MYSZY KOMPUTEROWE BIG TRACK 2.0 ABLENET w największym możliwym rozmiarze ułatwiającą obsługę oraz specjalnych funkcjach pozwalającą na wygodne operowanie itp.)
- Kserowanie notatek i materiałów dydaktycznych – do formatu A3 (dla osób niedowidzących, słabosłyszących, niesłyszących oraz mających problemy z pisaniem)
- Specjalistyczny lektorat z języka obcego, np. dla osób nie(do)słyszących, nie(do)widzących
- Wsparcie psychologiczne i edukacyjne
- Pomoc asystentów osób niepełnosprawnych
- Uczestnictwo w wydarzeniach szkoleniowo-integracyjnych
Działania Akademii Pomorskiej na rzecz osób niepełnosprawnych koordynuje Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością. Studenci mogą tam uzyskać pomoc w kontakcie z władzami uczelni, a także potrzebne wsparcie w rozwiązywaniu różnych problemów. Dla studentów organizowane są obozy adaptacyjne, imprezy integracyjne, warsztaty oraz kursy.