Sukces Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku - zakwalifikowanie do programu „Akademia_CYBER.MIL”
Już od października w Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania Uniwersytetu Pomorskiego realizacja programu: „Akademia_CYBER.MIL”
Uniwersytet Pomorski w Słupsku został wyłoniony przez Ministerstwo Obrony Narodowej w projekcie Akademia_CYBER.MIL. Projekt jest koordynowany przez Departament Cyberbezpieczeństwa przy Ministerstwie Obrony Narodowej. Uniwersytet Pomorski jest jedną z 16 jednostek dydaktycznych w Polsce i jest jedyną Uczelnią z województwa pomorskiego, która został zakwalifikowana do programu Akademia_CYBER.MIL. Uczelnianą koordynatorką projektu, która będzie pozostawała w kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie realizacji przedmiotowego Projektu jest dr Joanna Grubicka, Kierownik Zakładu Cyberprzestrzeni z Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania.
Program „Akademia_CYBER.MIL”, jest wsparciem kształcenia i przygotowania profesjonalnych kadr na potrzeby instytucji administracji państwowej oraz wojskowej w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego. Wsparcie to ma polegać na opracowaniu programów kształcenia, realizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych, wsparciu dydaktycznym przez ekspertów i kadrę resortu obrony narodowej, oraz zorganizowanie cyklu otwartych wykładów. Program będzie także popularyzował Siły Zbrojne RP i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej jako atrakcyjnego i innowacyjnego miejsca do podjęcia pracy i służby oraz rozwoju kariery zawodowej dla ekspertów w obszarze informatyki i cyberbezpieczeństwa, a także inspirował oraz zachęcał środowisko akademickie do prowadzenia badań i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.
Wiedza pozyskana przez studentów po zakończeniu całego cyklu zajęć i wykładów uzupełni umiejętności i kompetencje z obszaru informatyki i cyberbezpieczeństwa. Jednostki dydaktyczne zaangażowane w program mogą proponować swoim studentom staże oraz praktyki w resorcie obrony narodowej w obszarach cyber. Pozwoli to na lepsze przygotowanie przyszłych kandydatów do wsparcia merytorycznego zespołów resortu obrony narodowej w obszarze kształcenia i szkolenia, obszarze informatyki i cyberbezpieczeństwa, m.in. w uczelniach wojskowych, Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wojskowym Instytucie Łączności-Państwowym Instytucie Badawczym czy w „Cyberwojskach” Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
W listopadzie zostały zaplanowane już w cyklu rocznym: wykłady, prelekcje i warsztaty m.in.: z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz z Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa z Warszawy.
To szansa dla młodych absolwentów kierunku Inżynierii Cyberprzestrzeni i Bezpieczeństwa Narodowego.