Open Access / Otwarty dostęp
Otwarty dostęp (ang. Open Access, OA) to wolny, powszechny i trwały dostęp do cyfrowych dokumentów: treści naukowych oraz edukacyjnych. Publikowanie w otwartym dostępie oznacza, że każdy może swobodnie czytać, kopiować (na zasadach cytatu), drukować i wykorzystywać do celów naukowych lub dydaktycznych udostępnione w ten sposób treści.
Serwisy
otwartanauka.pl
PON - Platforma Otwartej Nauki
Biblioteka Nauki
Repozytoria
Zenodo- repozytorium ogólnego przeznaczenia z otwartym dostępem opracowane w ramach europejskiego programu OpenAIRE i prowadzone przez CERN. Umożliwia naukowcom deponowanie i archiwizowanie dokumentów badawczych, zestawów danych, oprogramowania badawczego, raportów i wszelkich innych plików cyfrowych związanych z badaniami. Repozytorium jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej, dzięki czemu jest otwarte dla wszystkich europejskich naukowców.
Directory of Open Access Repositories - OPENDOAR - serwis zwierający listę repozytoriów z całego świata realizujących postulat bezpłatnego dostępu do wiedzy oraz ideę otwartej nauki.
Open Access Theses and Dissertations - OATD - baza danych zawierająca informacje o pracach dyplomowych i rozprawach naukowych, publikowanych na całym świecie, do których dostęp jest darmowy. Dane zawarte w bazie pochodzą z ponad 1000 instytucji, szkół wyższych, ośrodków naukowych.
Registry of Open Access Repositories - ROAR - spis archiwów cyfrowych z całego świata, różne dziedziny wiedzy.
Polskie repozytoria
OPEN- Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych OPEN, prowadzone w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Repozytorium służy polskim naukowcom ze wszystkich dziedzin do udostępniania w sposób otwarty artykułów, książek, materiałów konferencyjnych, raportów, rozpraw doktorskich i innych tekstów naukowych.
Repozytorium RepOD - Reozytorium Otwartych Danych, pierwsze polskie repozytorium otwartych danych badawczych, powstałe z myślą o wszystkich naukowcach i instytucjach zainteresowanych udostępnieniem swoich zasobów. Repozytorium ogólnego przeznaczenia służące do otwartego udostępniania wszelkiego typu danych badawczych wytworzonych, zebranych lub opisanych na potrzeby działalności naukowej.
Repozytorium Danych Społecznych – dziedzinowe repozytorium służące do udostępniania jakościowych oraz ilościowych danych społecznych.
Biblioteki cyfrowe
EUROPEANA - biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie.
FBC - polskie biblioteki cyfrowe i repozytoria działające w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC).
Czasopisma
Directory of Open Access Journal - DOAJ - portal utworzony przez Lund University Libraries. Zawiera informacje o pełnotekstowych, naukowych czasopismach elektronicznych w wolnym dostępie.
Czasopisma w wolnym dostępie (Platforma Otwartej Nauki) - polskie czasopisma naukowe z różnych dyscyplin naukowych.
FBC czasopisma - czasopisma ze zbiorów polskich instytucji kultury i nauki w zasobie Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Książki
Directory of Open Access Books - DOAB - katalog zawierający informacje o recenzowanych książkach naukowych umieszczanych przez wydawców w otwartym dostępie.
OpenStax- OpenStax College to organizacja non-profit będąca inicjatywą Rice University z Houston. Przygotowują darmowe e-podręczniki na poziomie szkoły średniej i pierwszych lat studiów. Książki można przeglądać online, można też ściągnąć jako PDF.
Otwarte podręczniki AGH - otwarte, bezpłatne e-podręczniki akademickie.
Wolne Lektury - bezpłatne polskie lektury szkolne.