Wspaniały finał akcji zbiórki darów dla dzieci z Tanzanii
Dary zebrane w listopadowej zbiórce dla dzieci z sierocińca w Tanzanii szczęśliwe dotarły do adresatów w Songea i zostały rozdysponowane. Podarunki o łącznej wadze około 200 kilogramów zostały wysłane w 10 paczkach na początku grudnia i po ponad miesiącu dotarły na miejsce. Po dopełnieniu lokalnych formalności, wolontariusze z St. Teresa Orphanage Foundation odebrali paczki i rozdzielili dary, które otrzymali m.in. uczniowie szkoły podstawowej i średniej prowadzonej przez fundację.
Jak podkreśla w korespondencji prywatnej wolontariusz sierocińca i koordynator akcji po stronie tanzańskiej, Galus Mpepo, nie spodziewano się aż takiej ilości przekazanych prezentów. Wszyscy obdarowani wyrażają swoją wielką wdzięczność swoim polskim przyjaciołom - uczestnikom przedsięwzięcia.
Listopadowa zbiórka darów trwała zaledwie cztery dni. W tym czasie zebrano liczne artykuły szkolne, książki, gry planszowe, artykuły higieniczne oraz ubrania. W ramach akcji towarzyszącej zgromadzono ponad 100 kartek pocztowych oraz listów z życzeniami dla dzieci z sierocińca. Do zbiórki aktywnie włączyli się nie tylko studenci i pracownicy całej naszej uczelni, ale także uczniowie i nauczyciele słupskich oraz bytowskich szkół, m.in. Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie. Władze naszej Uczelni, kierownictwo Katedry Neofilologii, jak również pracownicy Kancelarii Ogólnej okazali olbrzymie wsparcie logistyczne w zakresie wysyłki darów.
Inicjatorką i koordynatorką przedsięwzięcia była studentka II roku SDS filologii angielskiej Edyta Darznik, która w minionych latach indywidualnie obdarowywała instytucje działające na rzecz dzieci w Tanzanii, Namibii i Zambii oraz pojechała do pracy w charakterze wolontariuszki do sierocińca w Songea. Warto dodać, że za swoją postawę i zaangażowanie została nominowana w plebiscycie Osobowość Roku 2019 w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna. Zbiórkę przeprowadziło Koło Naukowe “Pomeranian Linguists”, działające przy Katedrze Neofilologii.