Koło historii kultury materialnej XIX wieku secesja
Wykład poświęcony będzie historii wyjątkowego na ziemiach polskich, oktagonalnego pałacyku myśliwskiego projektu wybitnego architekta niemieckiego Fryderyka Schinkla, zbudowanego w 1824 r. dla Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego Antoniego Henryka ks. Radziwiłła, który zapoczątkował tzw. berlińską linię Radziwiłłów.
Pałacyk stał się jedną z rezydencji, następnie domem rodzinnym dla pięciu pokoleń Radziwiłłów, która także wykorzystywała wspaniałe rewiry łowieckie do wielkich polowań. Antonin gościł w swych progach władców pruskich, rosyjskich, arystokrację europejską oraz wybitne osobistości, m. in. Fryderyka Chopina, który mieszkał tu przez ponad tydzień i koncertował w 1829 r., przy akompaniamencie ks. Antoniego, uzdolnionego wiolonczelisty i kompozytora. Tradycje muzyczne Antonina podtrzymał Jerzy Waldorff, który uratował niszczejący obiekt poprzez zainteresowanie nim władz i zainicjowanie festiwalu pianistycznego Chopin w barwach jesieni, odbywającego się do dziś.
Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja ukazująca pałacyk i jego otoczenie dawniej i dziś , a także inne posiadłości rodu Trzy Trąby oraz pokaz tańców dawnych - kadryla, kontredansa i lansjera w wykonaniu Koła Historii Kultury Materialnej XIX wieku Secesja.