Europejski Kongres Rad Młodzieżowych w Akademii Pomorskiej w Słupsku
Od 27 do 29 marca 2019 roku w Akademii Pomorskiej w Słupsku odbywać się będzie Europejski Kongres Rad Młodzieżowych zorganizowany przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce, Słupskim Instytutem ds. Młodzieży, Fundacją Civis Polonus, Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz siecią Team Europe.
W Kongresie będzie uczestniczyć 80 trzyosobowych delegacji rad młodzieżowych (wraz z opiekunami) działających na poziomie gminy, powiatu lub województwa z całej Polski.
Celem Kongresu jest zwiększenie wiedzy o instytucjach Unii Europejskiej, wsparcie działań profrekwencyjnych przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, a także promocja kampanii
Projekt składa się z dwóch części:
- Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych w Słupsku, który odbędzie się dniach 27 – 29 marca 2019 roku;
- działań profrekwencyjnych organizowanych przez uczestników Kongresu w swoich miejscowościach (konkurs).
Podczas Kongresu zorganizowane zostaną trzy bloki warsztatowe - ich uczestnicy będą mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy i umiejętności w zakresie m.in. organizacji wydarzeń, współpracy z mediami, wystąpień publicznych czy informowania o Unii Europejskiej. Udział w każdym z bloków zostanie potwierdzony przez organizatorów zaświadczeniem.
Poza warsztatami organizatorzy przygotują sesje plenarne z udziałem wszystkich przedstawicieli rad młodzieżowych, podczas których uczestnicy dowiedzą się więcej o wyborach i roli Parlamentu Europejskiego oraz o możliwości współpracy z sieciami informacyjnymi Unii Europejskiej działającymi w Polsce.
Wśród zaproszonych gości w Kongresie wezmą udział m.in.:
- Bartłomiej Balcerzyk, Szef Działu Komunikacji, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.
- Bogusław Stanisławski; ekspert Team Europe Polska;
- dr hab Ewelina Cała-Wacinkiewicz, ekspertka Team Europe Polska, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego;
- dr hab. Marcin Szewczyk, ekspert Team Europe Polska;
- Eliza Szklarczyk-Amati, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce;
- Jakub Boratyński, kierownik działu cyberbezpieczeństwa i prywatności cyfrowej Komisji Europejskiej;
- Jan Truszczyński, Ambasador RP przy Unii Europejskiej (1996-2001);
- Janusz Reiter - Ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec (1990-1995) oraz w Stanach Zjednoczonych (2005-2007);
- Katarzyna Kowalewska, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce;
- Maria Wodzyńska-Walicka - Ambasador RP w Królestwie Niderlandów (1998-2002), Ambasador RP przy UNESCO w Paryżu (2004-2009)
- Sława Duszyńska, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce;
- Urszula Gacek - Ambasador RP przy Radzie Europy w Strasburgu (2011–2014) i Konsul Generalny RP w Nowym Jorku (2014–2016);
Druga część projektu to działania profrekwencyjne w regionach, odbywające się w ramach konkursu dla uczestników Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych. Chodzi o praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności. Celem wydarzeń ma być zachęcenie do udziału w wyborach europejskich.
Trzy rady wraz z opiekunem, które uzyskają najwyższą liczbę punktów za zorganizowane wydarzenie, zostaną zaproszone do udziału w wizycie studyjnej do Brukseli lub letniej szkole europejskiej. Ostateczna forma nagrody uzależniona jest od wieku laureatów.
Ze strony naszej Uczelni osobami zaangażowanymi w organizację Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych są dr Rafał Kuligowski i przedstawiciele Koła Naukowego Administratywistów.
Dodatkowe informacje:
- strona internetowa Kongresu
- profil na portalu społecznościowym Facebook
- profil na portalu społecznościowych Instagram
- profil na portalu społecznościowym Flickr