Akademia Pomorska w Słupsku współorganizatorem 16. Międzynarodowej Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów „Młodzież i Postęp Biologii”.
28 kwietnia 2020 r. w Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie odbyła się 16. Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów „Młodzież i Postęp Biologii”, poświęcona 75. rocznicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Lwowskiego oraz 90. rocznicy urodzin słynnego fizjologa i biofizyka nauk biologicznych, profesora Myrona Derkacha, która ze względu na kwarantannę odbyła się zdalnie.
Forum naukowe zostało zorganizowane przez Wydział Biologiczny Narodowego Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie, Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Lwowskiego, Ukraińskie Towarzystwo Biofizyczne, Ukraińskie Towarzystwo Fizjologiczne im. P. Kostiuka oraz Instytut Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Znaczenie przeprowadzenia konferencji w swoim przemówieniu powitalnym podkreślił Prorektor ds. Nauki Narodowego Uniwersytetu Iwana Franki we Lwowie, członek Narodowej Akademii Nauk Ukrainy - profesor Roman Gladyshevsky: „Wszyscy możemy być zaangażowani w przezwyciężenie pandemii - pozostawanie w domu, leczenie chorych i biologów prowadzących badania naukowe, które pozwolą nam nie tylko zrozumieć naturę niebezpieczeństwa, ale także zapobiegać takim zagrożeniom w przyszłości” – podkreślił Roman Jewgiejewicz i dodał, że Konferencja „Młodzież i postęp biologii” tradycyjnie gromadzi osoby, na których będzie spoczywała odpowiedzialność za rozwój nauk biologicznych na Ukrainie i na świecie w najbliższej przyszłości.
Gratulacje dla uczestników konferencji przekazał rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku prof. Zbigniew Osadowski, życzył młodym naukowcom „Owocnej dyskusji, jakościowej wymiany doświadczeń i rozwoju współpracy”.
Konferencja obejmowała spotkania w ośmiu sekcjach, ponad 260 naukowców z instytucji naukowych Ukrainy, Polski, Białorusi i Kazachstanu przesłało swoje prace w dziedzinie biofizyki, fizjologii człowieka i zwierząt, biomedycyny, biochemii, biologii molekularnej i komórkowej, botaniki i roślin, zoologii, genetyki, genetyki fizjologia roślin.
Z powodu pandemii COVID-19 szczególnie istotna stała się praca sekcji mikrobiologii, wirusologii i immunologii. Uczestnicy dyskutowali o przeciwdrobnoustrojowych działaniach żelowych środków antyseptycznych do rąk, poruszono zagadnienia dotyczące identyfikacji szczepów H1N1 i H7N9 grypy A, oceniano zdolność drożdży do zmniejszania chromianu.
W wyniku konferencji powstał elektroniczny zbiór artykułów, który jest dostępny na stronie: https://bioweb.lnu.edu.ua/research/conferences?fbclid=IwAR1_YQfi-dNlZaNa0NJXkyahDoV8Zzgq2f5T7lSDGq6TxF_AZ3D2TT4fAOk