IV edycja konferencji naukowej Ekologia w dyskursie: Sztuczna Inteligencja, 22-23 września 2023, Słupsk.
Realizowane w ciągu czterech lat interdyscyplinarne konferencje naukowe cyklu Ekologia w dyskursie są odpowiedzią na wzrastające znaczenie ekologii w kulturze współczesnego świata. Ekologia jest przecież nie tylko kwestią przyrodoznawstwa, ale również zagadnieniem sposobu kulturowego postrzegania natury. Założenia naszych konferencji wynikają z przekonania, iż nauki biologiczne, nauki medyczne, literaturoznawstwo, nauki o bezpieczeństwie, nauki prawne i historia mogą przynieść ze sobą zróżnicowany opis działań człowieka sytuującego się wobec szeroko rozumianej przyrody.
Po doświadczeniach trzech edycji cyklu konferencji Ekologia w dyskursie skupionych na problematyce źródeł i nurtów ekokrytyki (2020) oraz animal studies (2021), krajobrazu naturalnego i kulturowego (2022) teraz czas na czwartą odsłonę. Odbędzie się ona 22-23 września 2023 r. Do uczestnictwa w konferencji zapraszamy tak doświadczonych naukowców jak i studentów oraz doktorantów. Obrady odbędą się w formie tradycyjnej, w Słupsku, jednym z najczystszych miejsc w Polsce.
W haśle Sztuczna inteligencja mogą pojawić się wśród referatów kwestie:
- filozoficzna opozycja naturalne - sztuczne
- semantyka sztuczności
- kulturowe reprezentacje sztucznej materii (przedmioty, urządzenia)
- sztuczne życie w kulturze (np. mit Golema, Fausta, Frankensteina)
- sztuczność w człowieku (protezy, implanty, rozruszniki)
- sztuczna inteligencja jako pomoc i zagrożenie
- sztuczność na ziemi i w kosmosie
- sztuczna inteligencja jako projekcja wszechwiedzy
- sztuczna inteligencja w czasie pokoju i na wojnie
Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 400 zł, którą zamierzamy przeznaczyć na publikacyjny efekt działań konferencyjnych, czyli recenzowaną monografię przygotowaną w Wydawnictwie Naukowym AP w Słupsku.
Na zgłoszenia referatów oczekujemy do 31 maja 2023 r. pod adresem: