Rozpoczynamy budowę nowoczesnej Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Grzmiącej
10 stycznia JM Rektor dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. UP, podpisał umowę na budowę naszej stacji terenowej w Grzmiącej. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Budowlanych „Leś”, które reprezentował właściciel Paweł Leś.
Inwestycja zapewni pełną funkcjonalność Stacji Badawczo-Dydaktycznej dla potrzeb naszej kadry, studentów i doktorantów oraz społeczności lokalnej.
W ramach podpisanej umowy zbudowane zostanie zaplecze edukacyjno-pobytowe. Będą w nim sale wykładowe, sala szkoleniowa, laboratorium oraz pomieszczenia gospodarcze i administracyjne. Powstaną też pokoje z łazienkami oraz wspólne zaplecze socjalne (kuchnia i jadalnia).
Teren zostanie zagospodarowany m.in. poprzez wykonanie nowych parkingów, chodników, dróg dojazdowych, terenów zielonych.
Zmodernizowana zostanie także obecna zabudowa, czyli zmienione będą pokrycia dachowe i elewacyjne na istniejących halach oraz budynku socjalnym.
Przypomnijmy, że nasza stacja już działa w podstawowym zakresie.
Latem grupa studentów biologii przeprowadziła w niej pierwsze badania terenowe. Dla biologów otoczenie stacji z licznymi wąwozami i bogatą fauną oraz florą to idealne miejsce do badań.
W Stacji realizowane są już także projekty badawczo-rozwojowe. Projekt „Opracowanie metod zwalczania dla inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem działań pilotażowych w terenie”, który realizowaliśmy w konsorcjum, w sumie miał wartość blisko 7 mln zł. Jedno ze stanowisk badawczych znajduje się na terenie naszej placówki. Trwa też projekt „Innowacje w polskim nasiennictwie” o wartości dotacji ponad 3,3 mln złotych. Badania prowadzone przez nas w Grzmiącej mają na celu zredukowanie ilości pestycydów stosowanych w rolnictwie.
Plan wykorzystania stacji jest bardzo szeroki. Będzie ona działała w wielu obszarach: edukacja, promocja, tworzenie sieci współpracy oraz opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań (inteligentnych specjalizacji) w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym: energetyki, rolnictwa, zarządzania i ochrony środowiska. Wspierać też będzie miejscowych przedsiębiorców, którzy będą mogli korzystać z przestrzeni magazynowej i zaplecza badawczo- laboratoryjnego.