Po co komu historia?
W najbliższy czwartek, 18 stycznia o 18:00 w sopockim Goyki 3 Art Inkubatorze odbędzie się ostatnie, piąte spotkanie z cyklu "Po co komu humanistyka? Albo o pożytkach z naturalnej inteligencji", który Uniwersytet Pomorski organizuje wespół z przyjmującym nas pod swój dach sopockim ośrodkiem kultury oraz Pomorskim Towarzystwem Filozoficzno-Teologicznym.
Tym razem gościnią dra Janusza Bohdziewicza (Katedra Filologii Polskiej UP) będzie prof. dr hab. Ewa Domańska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stanford University), która wygłosi wykład "Po co komu historia?". Na pewno będziemy mogli posłuchać o najbardziej aktualnym projekcie „historii antycypacyjnej”, więc refleksje o przeszłości, kończące nasz cykl, otworzą nas na kwestie związane z przyszłością. Niestety, z przyczyn niezależnych od Uniwersytetu Pomorskiego, tym razem wydarzenie nie będzie transmitowane, ale w przyszłości być może dostępny będzie skrót wypowiedzi profesor Domańskiej w formie podcastu, o czym poinformujemy. A zatem osoby zainteresowane wysłuchaniem całego wystąpienia jednej z najważniejszych postaci naszej humanistyki i dyskusją wokół jej oryginalnych koncepcji zapraszamy do Sopotu.
prof. dr hab. Ewa Domańska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stanford University)
profesor nauk humanistycznych na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz od 2002 visiting professor w Department of Anthropology, Archaeology Center i The Division of Literatures, Cultures, and Languages, Stanford University (trymestr wiosenny). Zajmuje się metodologią historii, współczesną teorią i historią historiografii oraz nowymi tendencjami w humanistyce i naukach społecznych. Prowadzi badania dotyczące relacji między ekobójstwami i ludobójstwami, ontologii ludzkich szczątków i ekshumacji politycznych. Autorka projektów humanistyki afirmatywnej, historii ratowniczej oraz nekrohumanistyki. Opublikowała m.in. nominowaną do nagrody Długosza monografię: Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (PWN, 2017), Humanistyka prewencyjna (red. z Piotrem Słodkowskim i Moniką Stobiecką, 2022) oraz Ekshumacje polityczne. Teoria i praktyka (red. z Alexandrą Staniewską, słowo obraz/terytoria, 2023).