Nowy projekt realizowany w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi:
„Opracowanie zasad monitoringu przyrodniczego dla wrzosowisk chronionych za pomocą kontrolowanego wypalania” (styczeń 2023 – marzec 2026)
Ogień przynosi zniszczenie. Wiele osób aktywnie angażuje się w ochronę różnych środowisk przed pożarami czy wypalaniem. Kampania ochrony przed ogniem łąk i lasów jest słuszna, bowiem większość środowisk cierpi wskutek pożarów.
Istnieją jednak wyjątki i jednym z nich są suche wrzosowiska. Kontrolowane wypalanie jest jedną z podstawowych metod ochrony tych środowisk. Siedliska te zostały uznane przez Unię Europejską za cenne i wymieniono je w Dyrektywie Siedliskowej (obszary Natura2000). W Polsce chroni się wrzosowiska za pomocą kontrolowanego wypalania od roku 2015, gdy zastosowano tę metodę na terenie Nadleśnictwa Przemków.
Suche wrzosowiska to środowiska półnaturalne, które zajmują duże obszary jedynie na czynnych i dawnych poligonach wojskowych. Same wrzosowiska są bardzo ubogie pod względem różnorodności roślin naczyniowych, bogata jest za to flora mszaków oraz duża różnorodność porostów. Wyjątkowo bogate i ciekawe są zgrupowania zwierząt, szczególnie zaś stawonogów (owadów, pająków, skoczogonków). Licznie występują gatunki preferujące stanowiska suche i otwarte, w tym gatunki chronione oraz wyróżnione w Czerwonej Liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.
W ramach projektu pracownicy Akademii Pomorskiej w Słupsku, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Wrocławskiego będą badać wpływ wypalania na roślinność, dostępność różnych pierwiastków w glebie i roślinności, oraz na faunę zasiedlającą wypalone
powierzchnie. Oszacowane zostaną między innymi tempo regeneracji wrzosu oraz kolejność kolonizacji powierzchni przez poszczególne gatunki stawonogów.
Do badań zostanie wykorzystany nowoczesny sprzęt, w tym drony z zestawem kamer multispektralnych oraz zaawansowane oprogramowanie do mapowania dla rolnictwa, leśnictwa i badań naukowych, a także nowoczesny sprzęt laboratoryjny do analiz środowiskowych.
Projekt w 100% będzie finansowany przez Lasy Państwowe, łączna kwota dofinansowania to blisko 1 mln złotych - 999 197,81.
Kierownikiem projektu jest dr Konrad Wiśniewski z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi.
Gratulujemy!