Miododajne rośliny w Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Grzmiącej
W należącej do naszego Uniwersytetu stacji realizowany jest projekt (ekoschemat) mający na celu chronić różnorodność biologiczną.
Pod kierunkiem naukowców na gruntach rolnych należących do naszej Uczelni realizowany jest jeden ze schematów rolnictwa
zrównoważonego - obszary z roślinami miododajnymi. Jest to rodzaj interwencji w formie płatności bezpośrednich, w ramach których za realizację praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu nasza Uczelnia otrzyma dodatkowe płatności.
W Grzmiącej wysiano mieszankę roślin miododajnych składającą się z koniczyny czerwonej, facelii błękitnej i czarnuszki (efekty
prezentujemy na zamieszczonych fotografiach). Taki obszar stanowi długotrwałe, różnorodne i bezpieczne żerowiska dla pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających. To przyczynia się do ochrony różnorodności biologicznej na obszarach wiejskich.
Jak do tego doszło? W 2022 r. nasza Uczelnia uzyskała wpis do ewidencji producentów rolnych, który nadaje Agencja
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co otworzyło drogę do uzyskania dopłat rolniczych. Nasza Uczelnia, podobnie jak i każde z gospodarstw rolnych, może korzystać ze wsparcia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach unijnego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Przypomnijmy, że naszą stację w Grzmiącej czeka dopiero rozbudowa, która pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości obiektu. Ale już dzięki wyremontowaniu części socjalnej mogą tam odbywać się praktyki i badania naukowe. Latem była tam grupa biologów z pierwszego roku pod kierunkiem profesorów Zbigniewa Sobisza i Tomasza Hetmańskiego. Dla biologów otoczenie stacji z własnymi lasami, wąwozami i gruntami rolnymi oraz z bogatą fauną i florą to idealne miejsce do badań i realizacji projektów badawczych, o czym opowiemy następnym razem.
Na ukończeniu są przygotowania do planowanej budowy zaplecza edukacyjno-pobytowego w Grzmiącej. Realizacja tego celu zapewni pełną funkcjonalność stacji dla potrzeb kadry, studentów oraz społeczności lokalnej. Także dla miejscowych gospodarstw rolnych, które będą mogły korzystać z powierzchni magazynowej.
Stacja powstała dzięki wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i pomocy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa
Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W sumie to trzy hektary nieruchomości zabudowanej oraz leśnej i rolnej o łącznej powierzchni 50 hektarów.
Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz zdjęć ze Stacji badawczo-dydaktycznej w Grzmiącej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku: https://www.youtube.com/watch?v=ZrsYlDWJhgk