Kolejny innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy (B+R) na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku
W dniu 24.11.2023 roku podpisano umowę na realizację nowego projektu badawczego pt. „Innowacje w polskim nasiennictwie” o wartości dotacji ponad 3,3 mln złotych. Projekt realizowany będzie w ramach działania „Współpraca 16” z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podmiotem finansującym projekt jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie.
Uniwersytet Pomorski w Słupsku jest jednym z konsorcjantów biorących udział w projekcie i odpowiada za prace badawczo - rozwojowe. Kierownikiem części badawczo - rozwojowej z ramienia naszej uczelni jest dr inż. Magdalena Piekutowska - pracownik Instytutu Biologii. Uczelnia nasza współpracuje z firmą AgroWe Łukasz Czech (lider projektu) oraz grupą lokalnych producentów rolnych, których głównym przedstawicielem jest przedsiębiorstwo „Nasiona Ławrenowicz” Krzysztof Ławrenowicz.
Celem prowadzonych badań jest uzyskanie ulepszonej innowacji produktowej, jaką jest materiał siewny zaprawiany biokomponentami, polimerami i nanocząsteczkami. Stosowanie różnych kombinacji biokomponentów i nanocząsteczek w trakcie trwania badań pozwoli stworzyć mieszankę, która zapewni najwyższą ochronę roślin. Wpłynie to pozytywnie na zdrowotność uprawy, jak i na samo środowisko naturalne, w tym owady zapylające, ponieważ zmniejszy to zapotrzebowanie na stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
Uniwersytet Pomorski w Słupsku to jednostka dynamicznie krocząca ku innowacjom, a budowana Stacja Badawczo-Dydaktyczna w Grzmiącej staje się doskonałym zapleczem do realizacji tego typu projektów na obszarach wiejskich. Opracowywanie i wdrażanie innowacji jest możliwe wyłącznie dzięki współpracy wielu podmiotów oraz odpowiedniego zaplecza naukowo-badawczego (B+R).