"Jeszcze pamiętam..."
O przesiedleniach z "dawnego pogranicza" i dokumentującej je literaturze.
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie współorganizowane przez Instytut Filologii 5 grudnia. Będą to debaty poświęcone twórczości prozatorskiej dwóch autorów: Eugeniusza Paukszty oraz Stanisława Srokowskiego. Rozmowy poprowadzą literaturoznawcy z Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, którzy rozmawiać będą z prof. Dominikiem Pauksztą (opowie o dorobku literackim swojego ojca) oraz ze Stanisławem Srokowskim (jego literatura w dużym stopniu dotyczy doświadczenia ekspatrianckiego).
Eugeniusz Paukszta, urodzony w Wilnie, laureat wielu nagród literackich, był autorem kilkudziesięciu powieści oraz zbiorów opowiadań, w których poruszał problematykę historyczną, wielkich procesów społecznych i politycznych (w tym zasiedlenia Ziem Zachodnich i Północnych), m.in.: Wrastania, Trudu ziemi nowej oraz Wiatrołomów) a także książek dla młodzieży.
Stanisław Srokowski, urodzony w Hnilczach, jest autorem kilkunastu zbiorów poetyckich oraz kilkudziesięciu opowieści i opowiadań a także książek biograficznych, sztuk teatralnych i filmowych, scenariuszy filmowych, książek dla dzieci i młodzieży oraz literatury faktu.
Wśród podejmowanych przez specjalistów z dziedziny (Prof. Tadeusz Sucharski, Prof. Bernadetta Żynis, Prof. Krystyna Krawiec-Złotkowska, dr Anna Łozowska-Patynowska) problemów znajdziemy przede wszystkim dylemat powojennych przesiedleń na tereny północno-zachodnie z tzw. „Kresów” a także proces aklimatyzacji w środowisku wielokulturowym, co w interesujący sposób przedstawia literatura. Wybrzmi tu także kontekst regionalny, jako że niektóre powieści autorów ulokowane są w miejscach obecnie należących do województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.
Charakter tego wyjątkowego wydarzenia podkreśli występ Duetu „Wind” (Joanna Złotkowska oraz Klaudia Szepielewicz).