Dostępność Plus – Znosi bariery w transporcie!
Będąc osobami w pełni sprawnymi, nie zastanawiamy się nad barierami, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w komunikacji miejskiej.
Jesteśmy w pełni niezależni – nie ogranicza nas rozkład jazdy pojazdu niskopodłogowego, wsiadamy w pierwszy lepszy tramwaj czy autobus naszej linii. Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba na wózku chce gdzieś dojechać, ale akurat przyjechał tramwaj ze stromymi schodami. W pierwszej chwili myślimy, że na pewno ktoś pomoże jej wsiąść, może ktoś spyta się, czy pomóc, przecież ja zawsze pomagam… A jeżeli akurat nikogo nie będzie w pobliżu lub po prostu nikt nie zareaguje? Sami możemy mieć np. nogę w gipsie i te dwa schodki dla nas staną się barierą. Czy też chcielibyśmy być zależni od innych, prosić o pomoc? Czy tak chętnie dalibyśmy się wnieść obcej osobie do tramwaju? Podobna sytuacja może spotkać matki z dzieckiem – samodzielne wnoszenie ciężkiego wózka grozi upadkiem. Nie zawsze znajdą się też chętni do pomocy. Również osoby starsze często o własnych siłach nie są w stanie wsiąść do pojazdu.
Jak Dostępność Plus może pomóc?
Program zakłada, że wszystkie nowo zakupione autobusy, tramwaje czy pociągi będą dostosowane do osób o szczególnych potrzebach. Strome schody pojazdu nie powinny już dla nikogo stanowić bariery. Wymieniany będzie też stary, niedostosowany tabor. Dodatkowo stopniowo modernizowana będzie infrastruktura okołotransportowa – dworce, przystanki, zajezdnie, poczekalnie, perony i węzły przesiadkowe. Tam również jest wiele do zrobienia. Razem bądźmy wrażliwi na potrzeby innych!
Baner linkujący do strony: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/