Akademia Pomorska w Słupsku członkiem Parlamentu Hanzeatyckiego
Akademia Pomorska w Słupsku została uroczyście przyjęta do Parlamentu Hanzeatyckiego (Hanse Parlament) z siedzibą w Hamburgu podczas Walnego Zgromadzenia stowarzyszenia, które odbyło się 18 maja 2022 w Wiedniu.
Walne Zgromadzenie zbiegło się z warsztatami i spotkaniem roboczym projektu 3LoE, a także równoległych spotkań i warsztatów Władz Uczelni na czele z JM Rektorem dr.hab. inż. Zbigniewem Osadowskim, prof. AP w zakresie promocji dorobku naukowego oraz działań prospołecznych Akademii Aktywnej dla przedstawicieli Baltic Sea Academy, w których to wydarzeniach nasza Uczelnia brała aktywny udział.
Formalnie Akademia Pomorska w Słupsku została przyjęta do Parlamentu Hanzeatyckiego w 2021 roku, jednak z powodu pandemii dopiero w tym roku możliwa była prezentacja nowych członków podczas Walnego Zgromadzenia. Zgromadzenie miało miejsce w siedzibie Austriackiej Federalnej Izbie Gospodarczej (Wirtschaftskammer Österreich). Naszą Uczelnię reprezentował Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. Marek Łukasik, prof. AP.
Parlament Hanzeatycki skupia około 60 organizacji z całej Europy, w tym izby przemysłowe, handlowe i rzemieślnicze, małe i średnie
przedsiębiorstwa oraz szkoły wyższe. Celem stowarzyszenia jest wspieranie współpracy ponadregionalnej i międzynarodowej na styku różnych gałęzi przemysłu oraz edukacji. Projekty realizowane przez Parlament Hanzeatycki są odpowiedzią na bieżące potrzeby społeczne i gospodarcze zachodzące w UE i szerzej - na całym świecie.
Parlament Hanzeatycki jest m.in. liderem projektu 3LoE, w którym jako partner uczestniczy również nasza Uczelnia. Celem projektu jest kształcenie specjalistów na potrzeby zielonej gospodarki. W projekcie bierze udział 22 partnerów z 7 krajów europejskich. Jednym z głównych zadań projektowych Akademii Pomorskiej jest utworzenie studiów dualnych na kierunku Logistyka na ścieżce “Zielone łańcuchy dostaw”. Głównym partnerem w zakresie realizacji tych studiów po stronie biznesu jest firma “Markos” Sp. z o.o. z Głobina.
Przedstawiciele naszej Uczelni wzięli również aktywny udział w odbywających się równolegle spotkaniach roboczych i warsztatach
projektu 3LoE. W ramach warsztatów zaprezentowali koncepcję wspólnych ścieżek kształcenia dualnego oraz problematykę nauczania języków zawodowych. Poza tym nasi reprezentanci aktywnie wsparli organizację warsztatów prowadzonych przez naszego partnera projektowego, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych ze Słupska. Poza Prorektorem, Akademię Pomorską w Słupsku reprezentowała dr Anna Rychły-Lipińska, koordynatorka merytoryczna projektu 3LoE na naszej Uczelni i pracownik dydaktyczny Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania.
Więcej informacji poniżej:
Projekt 3Loe: https://3-loe.eu/
Hanse Parlament: https://www.hanse-parlament.eu/
Studia dualne na AP: https://bit.ly/3PxKMAi