5. rocznica powstania Centrum im. Abaja w Słupsku
W Centrum Kultury i Nauki Kazachskiej imienia Abaja przy Katedrze Neofilologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku odbyło się VI Międzynarodowe Seminarium Naukowe pt. “Czytanie Abaja: dzieje i perspektywy kultury Kazachstanu w przestrzeni euroazjatyckiej”, poświęcone 5. rocznicy powstania Centrum im. Abaja w Słupsku
Seminarium zostało zorganizowane w formacie hybrydowym wspólnie z wieloletnią uczelnią partnerską – Kazachskim Narodowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Abaja (Abai University), z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich Kazachstanu i Polski, Ambasady Kazachstanu w Polsce, Konsulatu Republiki Kazachstanu w Gdańsku, Stowarzyszenia Polacy w Astanie a także kazachstańskich i polskich studentów, studentów studiów magisterskich i doktorantów Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku i Abai University, Baishev University oraz Zhubanov University w Aktobe oraz nauczycieli szkół podstawowych z Zhanaozen i Tarazu. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Ambasady Kazachstanu w Polsce.
Otwarcie Seminarium rozpoczęło się od wysłuchania Hymnów Państwowych. Następnie do zabrania głosu poproszeni zostali Goście Honorowi, którzy na zaproszenie JM Rektora przyjechali do Słupska - Pani Agnieszka Bereza, Główny specjalista Wydziału Pozaeuropejskiego Szkolnictwa Wyższego i Nauki, reprezentującą Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pani Tolkyn Orynbayeva, attache Ambasady Republiki Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Teresa Kąkol, reprezentującą Dimash Kudaibergen FanKlub Polska i Radio Dimash oraz przedstawiciele Abai University - Zakira Kokienowa, Majra Tyleubajewa i Dina Sabirowa. Pani Tolkyn Orumbayeva odczytała list JE Ambasadora Kazachstanu w Polsce Pana Alima Kirabayeva, skierowany do uczestników i gości Seminarium. Na ręce Koordynatora Centrum przekazano liczne prezenty urodzinowe, w tym również przywiezione z Kazachstanu.
W trakcie Seminarium uczestnicy przedstawili 19 referatów naukowych, poświęconych nie tylko spuściźnie Abaja, ale wielu zagadnieniom współczesnej literatury i sztuki kazachskiej. Jeden z referatów dotyczył Janusza Korczaka - jego systemu wychowawczemu i elementach wspólnych z wartościami systemu wychowawczego Abaja.
Goście i uczestnicy Seminarium mieli okazję usiąść przy tradycyjnym kazachskim stole (dastarchanie) oraz poczęstować się specjałami kuchni kazachskiej: koniną i kazy, czekoladą, cukierkami, a także spróbować tradycyjne kurt oraz zient, przywiezione z Kazachstanu. Nie zabrakło również tortu urodzinowego.